Geleceğimizde Makine Öğrenmesi

1654972014178Veri-Madenciligi-–-Makine-Ogrenmesi-Iliskisi.jpg

Geleceğimizde Makine Öğrenmesi

Şu anda dördüncü sanayi devriminin tam ortasındayız. Günlük yaşantımızda farkında olmasak bile, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi, Robotik ve Nesnelerin İnterneti gibi teknolojilerle gelen derin değişimler hayatımızı temelden etkiliyor. Tüm bu yenilikler ışığında geleceğin bugün bildiklerimizden farklı olacağını söyleyebiliriz ve Makine Öğrenmesi bu değişimin önemli bir parçası olacak.

 

Makine Öğrenmesi, Yapay Zekanın bir alt dalı olarak değerlendiriliyor. Temel olarak yazılım uygulamalarının daha başarılı sonuçlar tahmin etmesine yardımcı oluyor. Makine Öğrenimi, bilgisayar programlarının geliştirilmesine odaklanıyor ve bilgisayarların insan müdahalesi olmadan otomatik olarak öğrenmelerini sağlıyor.

 

Yapay Zekanın temel yapı taşı olarak nitelendirilen Makine Öğrenmesi, geleceğe damgasını vuracak özelliklere sahip durumda. Tahminler yapabilen, karar verebilen, desenleri tanıyabilen ve veri öğrenerek kurumsal yapıları ölçeklendirebilen bir yapıdan bahsediyoruz. Bu denli dönüşüme açık bir yapıyı geçici bir trend olarak değerlendirmemek gerekir. Bu sebeple Makine Öğrenmesi iş dünyası ve toplumu dönüştürecek bir mega trend olarak görülmelidir.

 

Makine öğrenimi, aslında bugün kullandığımız hizmetlerin birçoğuna güç veriyor. Netflix, YouTube ve Spotify gibi öneri sistemleri, Google ve Baidu gibi arama motorları, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralar, Siri ve Alexa gibi ses asistanları bu sistemden faydalanıyor. Tabii ki bu örnekleri artırmak mümkün. Çünkü Makine Öğrenmesi günümüzde Sağlık ve Fitness, Satış ve Pazarlama, Finansal Ticaret, Ulaştırma, Kişisel Güvenlik ve Çevrimiçi Arama gibi alanlarda aktif olarak kullanıyor.

 

Makine öğreniminin gelecekte kullanılacağı alanlardan biri de geliştirilmiş müşteri hizmetleri. Bu alanda öne çıkan kavram ise ¨Chatbot¨. Makine öğrenmesi sayesinde bir müşteri hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayan Chatbot, müşterilere anında yanıt ve kişiselleştirilmiş cevaplar verilmesine olanak tanıyor.

 

Aslında, Amazon ve Netflix gibi büyük şirketler, kullanıcı deneyimlerini analiz etmek ve iyileştirmek için halihazırda Makine Öğreniminden faydalanıyor. Bu teknoloji sayesinde bir sonraki satın alma işlemlerinin ne olacağı da tahmin edilebiliyor. Teknoloji devlerinin planlamalarına yön veren Makine Öğreniminin gelecekte daha da aktif bir şekilde kullanılacağını söylemek mümkün

 

Görüldüğü üzere dünyanın önde gelen şirketleri bu teknolojiye oldukça önem gösteriyor. Google, “Geleceğin Teknolojisi” olarak nitelendirdiği Makine Öğrenmesine özel ilgi gösteren şirketlerin başında geliyor. Teknoloji dünyasında da bu alana yönelik bir eğilim söz konusu. Uzmanların yakın bir gelecekte Makine Öğrenmesinin çoğu uygulamayla birlikte karşımıza çıkacağı konusunda hem fikir olmalarıyla birlikte, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Makine Öğrenmesi’nden daha çok bahsedeceğimizi söyleyebiliriz.

Eğitim ve Gelişim Danışmanlığı

Uçtan Uca Eğitim ve Gelişim Danışmanlığıyla çalışanlarınızı yarına hazırlayın

Copyright © 2024 EduBiz
EduBiz web sitesinde her türlü bilgiyi ve görseli değiştirme, düzeltme ve yayınlama hakkını saklı tutar.